Jedete-li jako sportovec, funkcionář nebo jiný oficiální účastník na únorovou olympiádu do Pekingu, vezměte si s sebou jen nějaký starý mobil, v němž máte nahrané pouze nejnutnější údaje, a po návratu z Číny jej okamžitě vyhoďte. Tak zní rada vládních expertů několika zemí, včetně USA, Velké Británie nebo Kanady. Každý účastník pekingské olympiády je totiž povinován stáhnout si do telefonu ještě před příjezdem čínskou aplikaci MY 2022, skrze niž bude v Pekingu tamními úřady kontrolován zdravotní stav účastníků akce kvůli snaze udržet pod kontrolou covid-19.
K doporučení zbavit se po hrách přístroje, který přišel do styku s aplikací, dospěli vládní úředníci hlavně na základě zprávy kybernetické laboratoře Torontské univerzity, která zkontrolovala bezpečnost aplikace, zjistila několik slabin, upozornila na to čínský olympijský výbor, a když se nedočkala odpovědi, analýzu minulý týden zveřejnila.
Účastníci musí do aplikace nahrát osobní data, včetně čísla pasu a zdravotních údajů. Experti zjistili, že data nejsou dostatečně chráněna a přes ně se dá dostat do historie mobilu. V aplikaci je podle expertů z univerzity zabudován i soubor s názvem „illegalwords.txt“, který obsahuje seznam 2442 slov, jež jsou v Číně považována za bezpečnostně citlivá, třeba Tibet, Ujgur nebo cenzura. Pokud tedy naivní lyžař ve zprávě blízkým ze svého telefonu zmíní některé z těchto slov, dostane se s největší pravděpodobností do hledáčku čínských bezpečnostních úřadů.
Čína je považována za…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu