Volání z nebeských vláčků
Do několika let zřejmě bude možné telefonovat z běžného mobilu přes družici. Ze světa tak zmizí oblasti bez signálu.
Byl to noční start, nádherná hra světel a stínů. Raketa mířila nad oceán, za sebou plameny dlouhé až 500 metrů,“ popisuje publicista a odborník na kosmonautiku Tomáš Přibyl zářijové vypuštění sedmdesátimetrové rakety Falcon 9 patřící společnosti SpaceX, jejž sledoval přímo z floridského mysu Canaveral. Raketa vynášela do vesmíru další satelity sítě Starlink, která nabízí internetové připojení prostřednictvím družic. U toho však nezůstane. Firma SpaceX ambiciózního podnikatele Elona Muska koncem srpna navázala spolupráci s T-Mobile a usiluje o to, aby družice mohly z vesmíru komunikovat i s běžnými mobilními telefony.
Nejprve nad územím USA, později pravděpodobně i jinde. Časem by pak mělo být možné zavolat či brouzdat po internetu z jakéhokoliv místa na světě nabízejícího volný pohled na oblohu – bez ohledu na pokrytí pozemní mobilní sítí. „Je to zásadní revoluce,“ říká Přibyl. „Běžný mobil by už nekomunikoval se základnovou stanicí někde vedle na paneláku, ale – bez jakékoliv úpravy – s družicí v kosmu.“
V Evropě hustě pokryté mobilním signálem se změna nemusí zdát tak důležitá, ale na jiných kontinentech zůstává řada oblastí, kde se mobil k žádné síti nepřipojí. „Strašně se mi líbí, když během polární výpravy dorazím do míst, kde mobilní signál není. Člověk má pocit větší intimity spojení se Zemí – že jsme si s ní sami dva zbyli, že patřím do tohoto světa,“ nastiňuje „odvrácenou stranu“ mobilní revoluce polárník a režisér Petr Horký. „Naopak když mám s sebou…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu