Dějiny lidí jsou na českém trhu neobvyklou knihou, ostatně nejsou ani sepsány historikem. Martin Rychlík, vzděláním etnolog a kulturolog, vytvořil objemné dílo se záplavou obrazové dokumentace z nejrůznějších koutů světa, které má silné i slabé stránky. Mohl si počínat metodicky důsledněji a chvílemi méně popularizačně, ale v našich luzích a hájích jde každopádně o jedinečný počin.
U bezbřehých témat, jako jsou právě „dějiny lidí“, je totiž klíčovým úkolem autora, jak knihu strukturovat a dát jí řád, aby nepůsobila jako nekoncepční snůška nahodile posbíraných informací – přičemž Rychlík vykročil cestou, která by profesionálního historika možná vůbec nenapadla. V roce 1945 antropolog George Peter Murdock sestavil seznam třiasedmdesáti univerzálií, které nalezneme takřka ve všech lidských kulturách všech časových epoch, třebaže získávají nejroztodivnější podoby. Všichni lidé nějak bydlí, funguje u nich dělba práce, hrají si, provozují hudbu a nějak si vykládají vznik světa. Všichni to zároveň dělají po svém, obvykle odlišně než ostatní. A etnolog Rychlík si dal za úkol tuto barevnost lidského druhu na šesti stovkách velkoformátových stran na pěkném papíře ukázat.
Obrovský záběr
Základem se stal seriál, který vycházel na pokračování v Lidových novinách a který nyní autor shrnul do monografické podoby. Díky tomu si uchovává lehkost stylu a výtečně se čte. „Pouze konkrétní příběhy, svědectví či studie dokážou vtáhnout do vyprávění, které nemá nudit a chce…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu