Browderovo otevřené okno
Česká vláda a britský miliardář našli shodu na sankčním zákoně
Jedna z věcí, které britský investor, osmapadesátiletý miliardář Bill Browder, ve svém životě rozhodně nechtěl zažít, byla návštěva Česka. Mezinárodně známý kritik Putinova režimu získal pocit, že se tu může stát snadnějším terčem ruských tajných služeb, jejichž zástupci dlouho ve velkém množství působili na pražské ambasádě. Část zdejších politiků z jeho pohledu Moskvě také příliš stranila.
Důvod být ostražitý tedy Browder měl. Na konci nultých let se totiž stal aktérem politického thrilleru. Z jeho kont v Rusku zmizely peníze, a když na vyšetřování defraudace nasadil svého ruského právníka Sergeje Magnitského, byl jeho kolega zavražděn.
Zjistil totiž, že za korupcí je síť mocných lidí z okruhu ruského prezidenta. Když o tom přinesl důkazy, byl ve vykonstruovaném procesu odsouzen a pak umučen ve vězení. Do té doby chladnokrevný finančník Browder, který pohádkově vydělával na přeprodávání ruských firem v transformačních časech, prošel zásadní životní proměnou a z Londýna začal vést proti Putinovi boj. Jeho klíčovou součástí bylo přesvědčování vlád po celém světě, aby přijaly Magnitského zákon, který umožňoval sankcionovat nejen všechny ty, kteří byli zapojeni do Browderova případu a Magnitského smrti, ale i kohokoli dalšího, kdo nějakým zásadním způsobem porušuje lidská práva.
Pro Putina se Browder stal jedním z nejdůležitějších terčů a začal žít pod trvalou ochranou bodyguardů. V případě Česka ale právě teď změnil pohled. „Když mě váš ministr zahraničí pozval kvůli…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu