Míra pomoci mě ohromila
Polsko ukázalo vůči Ukrajincům nebývalou solidaritu a hledá kudy dál
Z polsko-ukrajinských hraničních přechodů je to ten aktuálně zdaleka nejvytíženější. Od začátku ruské invaze skrze něj do Polska přišlo k půl milionu lidí, což je oproti dalším přechodům přibližně dvojnásobek. A Medyka se tomu za tři týdny přizpůsobila. Částečně náhodně a částečně chaoticky, s pomocí zdejších úřadů, ale hlavně s pomocí dobrovolníků a mezinárodních neziskovek vznikl v místě systém, který i v největším odpoledním náporu nedovolí příchozím čekat déle než půl hodiny.
![](https://i.respekt.cz/data.eu.cntmbr.com/respekt-prod/respekt-prod/4a4d220f-e9d8-4c00-871f-f605c2017a8a.jpeg?width=1920&height=600&fit=crop&gravity=0.5x0.5)
![](https://i.respekt.cz/data.eu.cntmbr.com/respekt-prod/respekt-prod/346d208b-db3f-4735-8aae-a35cff633dcb.jpeg?width=3840&height=651&fit=crop&gravity=0.5x0.5)
Dlážděnou cestičku, po které z jedné strany – té směrem od Ukrajiny – proudí zástup uprchlíků a z druhé se zpravidla vrací hasiči nebo dobrovolníci s nákupními vozíky, na kterých převážejí těžká zavazadla směrem k autobusům, lemují stánky různorodých organizací a skupin: od německých veterinářů až po čerstvým konfliktem nastartované skupiny dobrovolníků. Některé stánky jsou již opuštěné, ale jak ukazuje praxe, není to nadlouho. „Přijeli jsme naslepo včera a zrovna tu jeden stánek opouštěli lidé z Německa. Nechali nám tu kromě postaveného stanu i kafe a čaj, tak je teď rozdáváme my,“ popisuje krakovský rodák Miłosz. „Naším hlavním úkolem je ulevit Polákům od uprchlíků, víc jich už přijmout nemohou,“ říká další dobrovolník José a mizí zpět ke kolegům rozvrhnout si další práci. K Medyce vyrazil společně s dalšími sedmnácti auty z Madridu. Cestou zpět pak – po domluvě s místními…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu