0:00
0:00
Na zdraví2. 1. 20224 minuty

Kyberchondři, buďte zdrávi!

Astronaut

Jsme smrtelní (Britannica.com). Kde selhává osvěta i náboženská nauka, tam nám to suverénně připomíná neživý i nemrtvý, virus (Wikipedia.org). Přibližný počet článků při zadání klíčového slova „coronavirus“ je 4 790 000 000 za půl vteřiny vyhledávání (Google.com). Je to asi o polovinu vyšší počet výsledků, než když zadáte slovo „death“, smrt. Protože se lidstvo více zajímá o přežití, má smrt čtyřikrát méně výsledků než „life“, život.

Těší mě, že obdobný počet výsledků jako smrt má i „health promotion“, podpora zdraví. Jako správný kyberchondr si právě teď googluju příznaky. Mírná bolest hlavy, ucpaný nos a částečná ztráta čichu, zvýšená teplota, celková slabost, bolest kloubů, blbá nálada. Na monitoru se mi sypou první výsledky. Modlím se, aby to nebyla rakovina! V lepším případě snad jen ten koronavirus. Uf, je to nejtěžší mužská nemoc, rýmička. Doma nahlásím sedmidenní pracovní neschopnost. A v duchu velebím vyhledávače a jejich neustále se zlepšující schopnost přesnější diagnostiky a celkového servisu ohledně lidského zdraví.

O takzvané kyberchondrii tady pěkně nedávno psal i redakční kolega Petr Třešňák: „Zatímco klasický hypochondr si potvrzoval nejhorší možné scénáře vývoje svých potíží v lékařských encyklopediích nebo u přátel, kyberchondr k témuž využívá oceán digitálních informací.“ Výzkumníci, jejichž práci cituje, charakterizují „doktora Googla“ jako velké množství informací bez správného kontextu. To je ale chyba člověka, který si interpretuje jeho výsledky…

↓ INZERCE

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc