0:00
0:00
Na zdraví19. 12. 20213 minuty

Lékem na cukrovku proti stárnutí

Astronaut

Jo, a beru metformin! Ale to tě asi nezajímá, že?“ Na léky na ředění krve a lékové alergie se ptám pokaždé, než začnu endoskopické vyšetření. Ale tohle mě zajímá! Je to další v řadě pacientů, známých nebo kamarádů, kteří se začali v poslední době futrovat metforminem. „A kdo ti to píše? Přece nemáš stařeckou cukrovku…“ Je totiž starý jako já. „Nemám a nikdo. Ve Španělsku je to ale v pohodě, prostě si to tam koupíš.“

Taky jsem četl Davida Sinclaira a jeho Konec stárnutí. Přestože je to vědec a vědecky popsal mimo jiné i preventivní užívání tohoto léku, který se běžně používá při léčbě cukrovky, k užívání metforminu mě to nepřimělo. V mezidobí mezi dvěma pacienty ťuknu na internet. Když něco hledám a má-li to být pravda, tak to musí být časopisy s nejvyšším impact factorem. To je číslo, které vyjadřuje, jak moc takový časopis citují ostatní. Pokud se svět ještě nezbláznil, dá se čekat, že nejvyšší impact znamená také nejvíce relevantní časopis. Mezi mé oblíbené patří Nature, The British Medical Journal nebo The Lancet. Všechny o metforminu a jeho vlivu na stárnutí píší. Tak to musí být pravda!

↓ INZERCE

Co když změníme paradigma vnímání stárnutí z konstatování faktu, se kterým se nelze než smířit, do roviny, že stáří je nemoc a lze ji léčit? Přesně o důkaz toho, že stáří je léčitelné, se snaží právě běžící odborná lékařská studie TAME (Targeting Aging with Metformin). Myšlenka celé studie vznikla v roce 2014. Zkoumá, zda může metformin ovlivnit metabolické a buněčné…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc