0:00
0:00
Kontext5. 12. 202116 minut

Člověk politický

Kariéra nastupujícího německého kancléře Olafa Scholze v pěti dějstvích

„Čeká nás největší modernizace průmyslu za sto let.“ (Scholz coby primátor Hamburku během návštěvy Prahy, 2015)

Po většinu posledních dvou let se zdálo, že Olaf Scholz ztratil smysl pro realitu anebo s Němci hraje trochu absurdní divadlo. Opakoval, co bude dělat, až se stane kancléřem – přitom expertům i laikům bylo jasné, že nemá šanci se jím stát. Jeho sociální demokracie (SPD) se v průzkumech veřejného mínění neustále propadala, až letos na jaře přistála na historicky špatných 13 procentech. Na vedoucí křesťanské demokraty (CDU/CSU) a Zelené tehdy ztrácela skoro 20 procentních bodů. Ozývaly se hlasy, že by se Scholz ani neměl účastnit televizních debat kandidátů na kancléře, kde by se spolu měli přít jen politici s reálnou šancí vyhrát. Scholz přesto ani na chvilku nevypadl z role. Pořád mluvil, jako by opravdu věřil ve svou výhru. Ba co víc – vystupoval, jako by snad byl přirozeným nástupcem odcházející Angely Merkel (CDU), v jejíž poslední vládě byl vicekancléřem a ministrem financí.

Nikdo mu nedával šanci, ale on pořád mluvil, jako by ve svou výhru opravdu věřil. (Letošní volební kampaň) Autor: Profimedia
↓ INZERCE

Jeho „absurdní“ kalkul se nakonec ke všeobecnému údivu opravdu naplnil. Voliči se v letošní kampani podle německých politologů více než v minulosti orientovali podle osobnosti a vůdcovských kvalit jednotlivých kandidátů – a Scholz jako jediný z nich nechyboval. Během léta ho Němci podle průzkumů začali považovat za suverénně nejdůvěryhodnějšího a nejkompetentnějšího a 26. září vytáhl svou SPD k první volební výhře od roku 2002. Začal pak vyjednávat o vládě…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc