Zemanova volba
Co může udělat v povolebních jednáních nemocný prezident a co se stane, kdyby nemohl kvůli zdraví dělat nic
V tuto chvíli už víme, kdo zasedne na příští čtyři roky v Poslanecké sněmovně. Co ale už týdny zůstává záhadou, je zdravotní stav prezidenta a jeho schopnost účastnit se povolebních vyjednávání, v nichž hlava státu hraje klíčovou roli.
Čekání na akci
Prezident Miloš Zeman minulý týden ze zdravotních důvodů zrušil nejen naplánovanou živou nedělní debatu na TV Prima, ale také odvolil poprvé za svoje prezidentství mimo zrak veřejnosti ze sídla v Lánech. Podle úředníků v Praze 13 prezidentova kancelář zažádala o voličský průkaz v zákonné lhůtě, to znamená nejpozději do minulé středy odpoledne. Mluvčí prezidenta následně zveřejnil tři fotografie volícího prezidenta, na kterých seděl na pojízdném křesle a pokoušel se o úsměv, zatímco v ruce držel volební lístky. Bližší informace nejsou známé, Zemanův mluvčí totiž odmítá na novinářské dotazy týkající se zdravotního stavu hlavy státu odpovídat.
Povolební dění klade na Zemana velké psychické i fyzické nároky, vzhledem k tomu, že prezident ve zdejším politickém systému sehrává při vyjednávání o nové vládě roli moderátora. Tradičně ho proto hned po volbách čeká řada schůzek s politickými lídry všech parlamentních stran a během těchto diskusí pomáhá rozdrobené politické scéně najít vládní většinu. Kromě této politické role má ale také jeden právní úkol: po volbách svolává zasedání nové Poslanecké sněmovny (když tak neučiní, sejde se do třiceti dnů sama) a po první schůzi nové povolební sněmovny podává dosluhující vláda…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu