0:00
0:00
Téma3. 10. 202118 minut

Muž, který se bál zastřelení

Jak se Andrej Babiš dostal k moci a čím lidem tolik učaroval

„Jsem z toho strašně vystresovanej.“
Autor: Matěj Stránský

Je září roku 2011 a do oblíbené televizní show herce Jana Krause se právě přišel uvolnit hubený, na ježka ostříhaný padesátník v džínách a šedivém saku bez kravaty. V ruce nese salám. „Andrej Babiš, úspěšný podnikatel, jeden z nejbohatších mužů Česka a v poslední době – dá se říct – mírně rozčilený podnikatel, který se pohoršuje nad poměry v zemi,“ oznamuje moderátor a diváci přidávají povinný uvítací potlesk. Podnikatel moc rozčileně nevypadá. Jeho tvář naznačuje spíše rozpaky a nejistotu. Předává moderátorovi salám s dodatkem, že jde o značku Kmotr. „Jsem z toho strašně vystresovanej a kolegové říkají, že jsem se zbláznil,“ říká do kamery a dodává: „Bojím se, že mě zastřelí.“

Nakolik se tehdy host relace Uvolněte se, prosím skutečně bál o život, dnes přesně nevíme. Platil si ale soukromou ochranku a mohla ho stále ještě strašit tehdy pět let stará vražda šéfa podsvětí Františka Mrázka, která vnesla do byznysového prostředí, v němž se pohyboval, nervozitu. Na druhou stranu úsměv na jeho tváři naznačoval, že strach tématem večera dlouho nezůstane. A pokud byl Andrej Babiš vystresovaný, pak asi hlavně z očekávání, jakou odezvu u veřejnosti jeho vystoupení vyvolá. Právě to totiž rozhodovalo, jestli se tento mimořádně vytížený člověk, plně orientovaný na pozici největšího soukromého zaměstnavatele v Česku, začne věnovat něčemu úplně novému.

↓ INZERCE

Dalík už je pryč

Ještě během první poloviny roku 2011 se o Andreji Babišovi psalo jen v souvislosti s jeho podnikáním nebo lobbingem mezi politiky. Snažil se prosadit, aby se na obaly českých potravin tiskla česká vlajka a zákazníci se mohli v obchodech lépe zorientovat. Stěžoval si na malou státní podporu bioplynových stanic, které provozoval. S obavami sledoval, jak Evropská komise plánuje omezení dotací velkým zemědělským podnikům, jako byl ten jeho. Před létem oznámil, že do konce roku koupí dalších osm firem zhruba za šest miliard korun. Psalo se také o jeho úspěšném lobbování mezi poslanci, kteří i díky tomu přehlasovali prezidentovo veto a schválili zákon o vyšším podílu biosložky povinně přimíchávané do benzinu. Babiš byl jejím největším výrobcem.

Za RVHP jsme se mohli s těmi Rusáky alespoň ožrat.

Pokud někdy padla otázka, jestli by se nechtěl angažovat v politice, Babiš to vždy odmítl a k dění na politické scéně se veřejně nevyjadřoval. Začátkem června 2011 ale přišla změna. Byznysmen vystoupil v on-line chatu se čtenáři serveru iHNed.cz a začal si stěžovat na korupci. „Naši politici dělají vše pro to, abychom nemohli podnikat,“ prohlásil a politiku nazval „českým Palermem“. Opět však zopakoval, že vstupovat do politiky nehodlá. „Skončil bych jako Chodorkovskij,“ dodal.

Zmínka o ruském miliardáři, kterého nechal tamní vládce Vladimir Putin ve zmanipulovaném procesu uvěznit, zřejmě nebyla náhodná. Ukázala, že si Babiš začíná budovat pověst člověka, který přes velká osobní rizika a odříkání bojuje za zlepšení systému. Čtenáři sice tehdy ještě netušili, jak bude ten boj vypadat, Babiš ale trochu napověděl: „Nas*anost společnosti je tak gigantická, že se asi něco musí stát. To, že se tady po revoluci vždy kradlo, ví každý. Akorát příchodem Dalíka a Janouška se k tomu přidaly tři nuly,“ prohlásil v odkazu ke dvěma tehdejším lobbistům, jejichž zájmy pronikly až do nejvyšších pater české politiky. „Takže spíše to vidím, že může vzniknout nějaká iniciativa, která by to mohla změnit.“

Babiš taky nechal nahlédnout do své názorové výbavy, když promluvil k Evropské unii. „Problémem jsou právě jejich výmysly, na které máme minimální vliv. Za RVHP jsme se mohli s těmi Rusáky alespoň ožrat a něco vylobbovat. Naše pozice vůči EU je teď bezvýznamná.“

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc