Irsko, 2012: Sedím v kuchyni na studené dlažbě typicky ostrovního, námi pronajatého domečku. Venku prší a já si čtu přebal na mléku. Mléčné výrobky, sýry, máslo, kukuřičné lupínky, džus a desítky dalších potravin spojuje tenká červená linie. Na obalech jsou popsané příběhy lokálních farmářů, kteří daný produkt vychovali nebo vypěstovali. Finbarr je na kozím sýru, O’Connor zase na lísce s jablky. Jako jsem si nezvykl na chlad, déšť a holé kopce, tak tyhle produkty jsem si zamiloval. A když mi něco nechutnalo, byla možnost zavolat producentovi, protože jeho mobilní telefon uváděla přímo etiketa výrobku.
Po návratu domů jsem hledal alternativu v postupně se rozrůstající nabídce farmářských trhů. Co mě dostalo? Například projekt on-line farmářského tržiště Scuk.cz, které má i pro naši zapadlou lokalitu výdejní místo hned v sousední obci. A proč to píši? Protože na kvalitě toho, co jíme, opravdu záleží.
Národní zdravotní informační portál (NZIP) pod správou ministerstva zdravotnictví sděluje, že strava zásadním způsobem ovlivňuje celkový zdravotní stav člověka. Klíčovým aspektem všech výživových směrů je z nutričního hlediska zejména biologická kvalita potravin. Podle tohoto zdroje může mít kvalita potravin mnohem významnější dopad na lidské zdraví, než je poměr jednotlivých makroživin, tedy sacharidů, bílkovin a tuků. Problematické jsou zejména potraviny takzvaně s vyšší mírou zpracování. U nich může docházet mimo jiné k vysokému energetickému zahuštění. Chudé jsou naopak…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu