SPOLU
Stejně jako ANO a Piráti se STAN, i koalice Spolu věří, že bytovou krizi vyřeší rychlejší výstavba. (1) „Zavázali jsme se, aby v Česku ročně vznikalo 40 tisíc bytových jednotek (2),“ zní plán Spolu. Rychlejší výstavbu má zařídit už odhlasovaný stavební zákon, který však chce koalice výrazně upravit. Stávající stavební úřady rozptýlené v obcích po celé ČR mají zůstat zachovány, superúřad navrhovaný hnutím ANO je podle Martina Kupky z ODS „moloch, který nebude fungovat“. Koalice hodlá pouze sjednotit stavební řízení do jedné žádosti, bude celé probíhat on-line a žadatel na konci dostane jediné razítko.
Spolu dále chce, aby ministerstvo pro místní rozvoj vypsalo architektonickou soutěž na návrh bytových domů, kde renomované ateliéry vytvoří kvalitní návrhy. Ty pak budou moci používat obce a nechat si je postavit na svých pozemcích, což jim urychlí i zlevní výstavbu. Koalice chce také snižovat DPH na stavební materiály a nabízet zvýhodněné hypotéky na nákup prvního bytu mladým rodinám.
(1) Rychlejší výstavba byty zlevnit nemusí. Byty budou dál skupovat velké investiční fondy, které do nich ukládají peníze a ženou ceny vzhůru. Rychlejší výstavba růst cen maximálně zpomalí. Opatřením, jež by podle sociologa bydlení Martina Luxe mohlo pomoci ceny snížit, by bylo demotivovat investory od dlouhodobého držení často prázdných bytů. Toho by šlo docílit zvýšením daně z nemovitostí, která je v Česku nejnižší v Evropě, nebo pokutováním prázdných bytů.
(2) Číslo 40 tisíc bytů zní méně velkolepě s vědomím, že aktuálně jich ročně vzniká 35 tisíc.
ANO
Nedostatek bytů ženoucí ceny nahoru vyřeší především rychlejší komerční výstavba (1), a tu zase zařídí nový stavební zákon se svým zjednodušením stavebního řízení – tak zní plán hnutí ANO.
Nedávno schválená legislativa počítá s vytvořením centrálního stavebního úřadu, který nahradí stovky pracovišť rozptýlených po celé zemi, což má proces zjednodušit. Rychlejší má být i proces schvalování: zatímco dříve musel žadatel o stavební povolení obcházet památkáře, hasiče nebo ekology, nyní všechna hlediska posoudí superúřad a vydá jediné razítko.
Sociálně slabším ANO slibuje, že stát bude stavět byty na svých pozemcích a nabízet je k výhodnému prodeji či pronájmu. ANO chce také obcím usnadnit nízkonákladovou výstavbu pomocí nízkoúročných půjček pro družstevní byty a sociální byty.
(1) Rychlejší výstavba byty zlevnit nemusí. Byty budou dál skupovat velké investiční fondy, které do nich ukládají peníze a ženou ceny vzhůru. Rychlejší výstavba růst cen maximálně zpomalí. Opatřením, jež by podle sociologa bydlení Martina Luxe mohlo pomoci ceny snížit, by bylo demotivovat investory od dlouhodobého držení často prázdných bytů. Toho by šlo docílit zvýšením daně z nemovitostí, která je v Česku nejnižší v Evropě, nebo pokutováním prázdných bytů.
ČSSD
Sociální demokraté chtějí „zlevnit nové byty až o třetinu“ pomocí zákona o veřejně prospěšných bytových společnostech. Návrh je aktuálně ve sněmovně před druhým čtením pod názvem zákon o dostupném bydlení. (1, 2) Obcím má umožnit zakládat neziskové společnosti, které budou stavět byty na obecních pozemcích a pronajímat je bez zisku za nákladové ceny nájemníkům. Neziskovky si na výstavbu půjčí od banky a úvěr budou splácet z vybraného nájemného. Spoluautor zákona Jan Birke tvrdí, že takto bude možné stavět byty levněji, než když je buduje soukromý developer.
ČSSD chce také omezit spekulativní nákupy bytů na investici pomocí vyššího zdanění nemovitostí. (3) Majitel více než tří nemovitostí by platil za každou další roční daň v řádu jednotek procent hodnoty. Například majitel dvoupokojového pražského bytu by tak místo současných několika stovek korun ročně platil desítky tisíc. ČSSD chce také pokutovat prázdné nemovitosti. (4) V plánu sociálních demokratů je rovněž regulovat krátkodobé komerční pronájmy typu Airbnb. ČSSD chce také zřídit Státní bytový fond, který by kupoval byty na trhu a pronajímal je za „normální ceny“.
(1) Vláda ANO a ČSSD měla přípravu zákona o sociálním bydlení v programovém prohlášení, přijmout ho však během čtyř let nedokázala.(2) Podle Víta Lesáka z Platformy pro sociální bydlení navrhovaný zákon pouze definuje nový typ veřejně prospěšných společností, není ale jasné, proč by obce měly mít zájem je zakládat. Taková společnost by totiž neměla oproti stávajícím možnostem žádné výrazné výhody. Zákon také nenabízí možnosti financování ze státních zdrojů.
(3) Petr Hána ze společnosti Deloitte varuje, že pronajímatelé bytů by daňové náklady přenesli na nájemníky, což by zhoršilo dostupnost nájemního bydlení.(4) Není jasné, jak by se zjišťovala prázdná nemovitost.
Piráti a Starostové
Podobně jako ANO a Spolu, také Piráti a STAN věří, že rychlejší výstavba (1) vyřeší bytovou krizi. Dvojblok chce zabránit vzniku stavebního superúřadu prosazeného do legislativy hnutím ANO a místo toho zachovat lokální stavební úřady a celý proces sjednotit a digitalizovat, což navrhuje i koalice Spolu.
Piráti a STAN neplánují zdanit nemovitosti, chtějí však regulovat krátkodobé pronájmy typu Airbnb.
Jako jediná ze srovnávaných stran přichází koalice s komplexním návrhem zákona, jenž má řešit nedostatek bydlení pro sociálně slabé. Předloha navrhuje vytvoření kontaktního centra pro bydlení v každé obci, jehož pracovník by lidem v bytové nouzi pomohl najít řešení na míru – sehnal peníze na kauci, nabídl městský byt nebo zařídil právní pomoc. Zákon navrhovaný Piráty a STAN by nabízel i peníze z rozpočtu na výstavbu či odkup bytů.
(1) Rychlejší výstavba byty zlevnit nemusí. Byty budou dál skupovat velké investiční fondy, které do nich ukládají peníze a ženou ceny vzhůru. Rychlejší výstavba růst cen maximálně zpomalí. Opatřením, jež by podle sociologa bydlení Martina Luxe mohlo pomoci ceny snížit, by bylo demotivovat investory od dlouhodobého držení často prázdných bytů. Toho by šlo docílit zvýšením daně z nemovitostí, která je v Česku nejnižší v Evropě, nebo pokutováním
prázdných bytů.
Problém nedostupného bydlení má dvě hlavní roviny. Tou první je, že všichni touží po vlastním bydlení, ale stále méně lidí na něj má. V Česku je ke koupi nového třípokojového bytu potřeba 12 průměrných ročních platů, což je nejvíce v EU. Druhou rovinou jsou rostoucí ceny nájmů, které si mladí lidé, matky samoživitelky či senioři stále častěji nemohou dovolit.
První část problému z pohledu ANO, Pirátů a STAN i koalice Spolu vyřeší rychlejší výstavba. Všechny strany spoléhají na nedávno přijatý stavební zákon, který prý zrychlí tempo ze současných 35 tisíc bytů ročně někam ke 40 tisícům a výše. Každá strana má sice o podobě zákona jinou představu, shodují se ale, že zvýšení nabídky povede k uspokojení poptávky, a tedy i ke snížení cen. Odborníci však varují, že tak jednoduché to není, protože na trhu s bydlením nefungují klasická kupecká pravidla, že když je něčeho víc, zlevní to. Nové byty totiž často ve velkém skupují institucionální investoři z Asie či Ruska s takřka bezednými kapsami, a když bytů bude více, budou je kupovat dál a přifukovat i cenovou bublinu. Do bytů si ukládají peníze jako do komodity a často je nechávají i prázdné, protože je to nic nestojí, jelikož daň z nemovitosti je v Česku nejnižší v Evropě.
Podle sociologa bydlení Martina Luxe by mohlo pomoci tuto daň zvýšit či pokutovat prázdné nemovitosti. Obojí má v programu ČSSD, ostatní sledované strany se tomu vyhýbají. Ani zdanění ovšem není samospásný recept. Analytik společnosti Deloitte Petr Hána argumentuje, že vyšší daň by majitelé promítli do nájmů a zhoršili tak dostupnost bytů pro nájemníky. Jednoduché není ani zjistit, kolik bytů je vlastně prázdných, jak se přesvědčili Piráti, kteří to v Praze chtěli realizovat pomocí údajů z elektroměrů a málem se jim kvůli tomu rozpadla magistrátní koalice. Populární dezinformace šířená webem zase strašila, že Piráti zdaní byty. Strach z podobných zásahů ukazuje, že na Západě běžná opatření jsou v postkomunistickém Česku stále vnímána jako nepřípustné vměšování státu do soukromí či do majetkových práv jednotlivce.
Pokud jde o příliš drahé nájmy, příčinou nejsou zdaleka jen prázdné nemovitosti. Problém je i v tom, že tuzemské obce v minulosti zprivatizovaly své bytové fondy a na rozdíl od velkoměst jako Vídeň či Mnichov teď nemají nástroj, jak ceny regulovat a ubytovat potřebné. Výstavba nových obecních bytů je pomalá, drahá a vyjednávat s developery o výměnách pozemků za byty se obce teprve učí. Podle ANO, ČSSD i Pirátů a STAN by obcím pomohly větší přímé zdroje financování ze státního rozpočtu. Koalice Spolu oproti tomu nabízí jen nepřímou podporu. Chce snížit daně na stavbu bytových domů nebo nabídnout obcím zdarma hotové erární nákresy bytových domů od kvalitních architektů, podle nichž by mohly stavět. Další možností, jak nájmy držet dole, je dostat zpět na trh byty využívané ke krátkodobým pronájmům typu Airbnb státní regulací, což navrhují Piráti se STAN a ČSSD.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].