Pohyb silou myšlenek
Vědci hledají způsob, jak nahradit přerušené spojení mezi mozkem a vnějším světem. Chtějí tak pomoci postiženým lidem.
Bernardeta Gómez ukazuje prstem na černou čáru na bílém listu papíru. „Tady ji vidím,“ říká. Sedmapadesátiletá Španělka je přitom již déle než deset let nevidomá – když jí bylo dvaačtyřicet, oční neuropatie jí zničila nervové dráhy spojující oči s mozkem. Na španělské Univerzitě Miguela Hernándeze v Elche jí však dokázali alespoň přechodně, po dobu laboratorního experimentu, vrátit zrak. Využili k tomu takzvané rozhraní člověk-počítač (BCI, body computer inferface), tedy zařízení schopné vytvářet umělé elektrické signály a nabízet je mozku, nebo naopak signály z mozku přenášet na mechanický přístroj.
Podobných experimentů přibývá. Nevidomí díky nim znovu částečně vidí, ochrnutí mohou s pomocí exoskeletů řízených silou myšlenek učinit alespoň pár kroků, nové typy high-tech protéz dokážou zprostředkovat cit v končetinách. Otázka je, kdy výzkum opustí laboratoře a začne skutečně pomáhat nemocným.
Nepřetížit mozek
Miliarda lidí na světě – tedy kolem 15 procent obyvatel Země – trpí nějakým handicapem. Poranění míchy, Parkinsonova nebo Alzheimerova choroba, narušený zrak či sluch, ztráta končetiny… Právě jim může pomoci vývoj rozhraní BCI, doprovázený rozvojem strojového učení i neurověd.
Pokud jde o zrak, již léta se vědci snaží vyvinout protézy sítnice. Videokamera v brýlích natáčí obraz a přes elektrody implantované do oka signál předává zrakovému nervu (podobně dnes fungují třeba pokročilé kochleární implantáty pro zlepšení sluchu). Jenže zmíněná pacientka v…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu