Čtyři roky utekly jako voda a české lithium je opět na scéně. Tak jako Halleyova kometa nebo další úkazy, které se objevují na obloze s vesmírnou pravidelností.
Důvodem jsou samozřejmě volby, ve kterých se údajný krušnohorský poklad posledně Andreji Babišovi velmi osvědčil. U kolegů z SPD odkoukal, že boj za národní surovinové bohatství na voliče zabírá. A tak si krátce před volbami 2017 lithiovou kartu šikovně osvojil a pasoval se do role toho, kdo zásoby nového paliva do aut zachrání.
Babiš tehdy využil chyby ministerstva průmyslu, spravovaného sociálními demokraty, a napadl memorandum podepsané předtím s australskou firmou držící práva na geologický průzkum. Babiš podpis napadl jako tunel za „dva tisíce miliard našich peněz“. Výsledek známe – volby ovládl a lithiová show k tomu podle průzkumů voličských nálad docela přispěla.
Dva biliony korun byl tehdejší odhad, jakou má lithium pod Cínovcem cenu. Babiš prodával příběh tak, že stačí zakročit proti cizincům a peníze budou obratem k dispozici na modernizaci státu. Na to si ale ještě počkáme. Už v roce 2017 bylo známo, že dostat cennou surovinu ven zabere s dnešními technologiemi víc než tři staletí a hlavně není jisté, zda se těžba vůbec vyplatí. Natož jestli jde o smysluplnou operaci s ohledem na životní prostředí, které v severních Čechách trpělo kvůli nerostům už dost.
O dvou bilionech už se nemluví. Australskou firmu i s právy na těžbu ovládl loni za 790 milionů korun většinově státní ČEZ. Možná jde o…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu