Přes třicet státníků, stovka ministrů vnitra a obrany, šéfové tajných služeb a armád předminulý víkend v hotelu Bavorský dvůr diskutovali o bezpečnostních výzvách současnosti. Padesátým šestým ročníkem Mnichovské bezpečnostní konference hýbala zvláště tři naléhavá témata spojená s budoucnostní Evropy.
Technologická studená válka
Kadence slov ozývající se z míst poblíž stolu s kávou a nápoji přitahuje pozornost dalších a dalších novinářů. V tiskovém středisku v sobotní podvečer se tvoří chumel mužů a žen s bloky a propiskami v ruce pozorně naslouchajících vzrůstem drobnému muži, který nahlas s vášnivou gestikulací přichází s jedním zajímavým postřehem za druhým. Je to Ian Bremmer, ředitel americké konzultantské společnosti Eurasia Group, která pro své klienty z řad firem a investorů analyzuje geopolitická rizika. Přišel se podělit o své postřehy z konference – a dostat některé ze svých citací do světových médií. „Co tu celý víkend pozorujeme, je jasné: jsme v technologické studené válce mezi USA a Čínou. A Evropa s ní nechce mít nic společného,“ říká. „Ještě nikdy na této konferenci nevnímali Američané a Evropané bezpečnostní rizika tak rozdílně. To je pro mě hlavní poselství letošního ročníku.“
Čína, které bylo v Mnichově v minulých ročnících věnováno při zpětném pohledu až nápadně málo pozornosti, se letos skutečně stala jasnou prioritou. Především tedy v příspěvcích amerických hostů. „Nemůžeme dovolit, aby naše informace proudily po sítích, kterých…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu