Přestaňme už zneužívat hrdiny
Důsledky druhé světové války v nás přetrvávají dodnes
V knize Zdivočelý kontinent (Paseka 2015) líčil britský spisovatel a historik Keith Lowe důsledky druhé světové války pro Evropu, mezi nimiž převažoval hlad a etický úpadek. V nově přeložené publikaci Strach a svoboda se zamýšlí nad tímtéž z obecnější perspektivy. Jaké byly její mytologické, filozofické a psychologické důsledky? Jak ovlivnila náš strach z násilí, touhu po svobodě i sny o spravedlnosti? ptá se mimo jiné a odpovídá si formou příběhů více než dvaceti jednotlivců, společenských skupin i národů.
Ty uvádějí každou z kapitol a od nich se autor odráží k úvahám o daném regionu, lidech či otázce. Tato proměnlivost mu umožňuje vnímat důsledky války z mnoha perspektiv a rovněž demonstrovat, že celosvětové a celostátní rozkoly se projevovaly i na osobní rovině. Mimochodem autor dokonce naznačuje, že neustávající fascinace hrůzami druhé světové války snad pramení i z naší podvědomé touhy účastnit se konce světa.
Každopádně tvrdí, že druhá světová válka nás konfrontovala s našimi největšími děsy a způsobila nám trauma, jehož rozsah jsme si stále plně nepřiznali. Pořád žijeme v zajetí mýtů o konfliktu, který dodnes plní média a je synonymem pro slovo „válka“. I my tak stojíme před volbou, jestli budeme tato traumata prohlubovat, budeme z války čerpat materiál pro morální kýč – nebo už z ní vyvodíme konstruktivnější poučení.
Krása hřibu
Kdo čeká, že kniha bude začínat obrazem lidí deprimovaných rozvratem, bude překvapen: autor ukazuje, že…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu