0:00
0:00
Kultura22. 11. 202016 minut

Kultura/mix

Chicagský tribunál

DĚLNÍCI KULTURY

Dnešní doba obecně moc nenahrává ohlížení se dál než za hranice našeho vlastního písečku. A co se týče kultury, nač se starat o nějakou cizí, když nám schází na úbytě ta naše česká? V newyorském Metropolitním muzeu umění to naštěstí takhle nevidí. V době, kdy má jeho vedení samo své velké starosti (muzeum je sice dál otevřené, ale dá se do něj dostat jen přes rezervační systém filtrující počet lidí, čili má mnohem menší návštěvnost než obvykle), vyzvalo svět, aby se zajímal o osud kulturního dědictví v oblasti Náhorního Karabachu.

↓ INZERCE

Může to zdánlivě znít jako klasická starost prvního světa: v čase, kdy z území prchají tisíce Arménů před vojáky Ázerbájdžánu, který nad ním převzal po několikatýdenních bojích kontrolu, nás má znervózňovat osud nějaké tamní kultury? Existuje tam vůbec nějaká? V New Yorku naštěstí až moc dobře vědí, že úžasná a nenahraditelná. Vždyť předloni v Metropolitním muzeu uspořádali výstavu Arménie!, na kterou do Spojených států svezli artefakty staré až 1400 let. „Prosíme všechny zúčastněné, aby respektovali tato místa mezinárodního kulturního dědictví, která už tisíce let obohacují náš svět,“ uvedli ve svém prohlášení šéfové muzea Daniel Weiss a Max Hollein: „Ztráta takových míst kulturního dědictví by byla trvalá a byla by těžkou újmou pro budoucí generace.“

Zatímco Arménie je jednou z nejstarších křesťanských zemí na světě, Ázerbájdžán je z většiny muslimský, což zapříčiňuje tradiční smrtící koktejl…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc