Předpovědi většiny lidí o výsledku letošních voleb se pravděpodobně nemýlí. Odmítnutí Donalda Trumpa uznat porážku realitu nezmění. Jeho žaloby zjevně nikam nespějí, jeden ze soudců popsal právnické rozklady Trumpovy kampaně jako „zprávy z doslechu o zprávách z doslechu“. Republikánští zastupitelé v jednotlivých státech nehodlají nominovat volitele v rozporu s řádně zaznamenanými součty hlasů. Až tedy utichne všechen povyk a soudní tahanice, bude Biden téměř jistě 20. ledna inaugurován prezidentem Spojených států.
Trump ale zároveň napadá a delegitimizuje americké volby způsobem, jaký nemá v amerických dějinách obdoby. Jeho obstrukce ho sice neudrží u moci, hluboce ale zasáhnou americkou demokratickou kulturu. Prezident tvrzením o ukradených volbách roztáčí hysterii svých oddaných stoupenců a rozhodnutí soudů či přepočty hlasů změní názor jen nemnohých z nich. Konspirační teorie o ukradených volbách 2020 tady už zůstane.
Připomeňme si v této souvislosti, že i když se demokratům vyčítá jejich vlastní dávka hněvu a výčitek po prohraných volbách 2016, Hillary Clinton přiznala porážku v průběhu volební noci a oficiální projev pronesla ráno druhý den po volbách. „Gratulovala jsem Donaldu Trumpovi a nabídla jsem mu spolupráci ve prospěch země. Doufám, že bude úspěšným prezidentem všech Američanů,“ prohlásila v něm. Následujícího dne pak prezident Barack Obama pozval Trumpa do Bílého domu, strávil v rozhovoru s ním hodinu a půl a slíbil mu plnou spolupráci v přechodném období…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu