Aby někdo mohl být v Hongkongu politikem, musí splňovat dva základní předpoklady: „být vlastencem“ a „milovat Čínu a Hongkong“. Tento požadavek vznesený reprezentanty komunistické Číny v Hongkongu se minulou středu stal fakticky zákonnou normou. Vládci v Pekingu totiž dali loajální exekutivě v Hongkongu novou pravomoc: vyloučit z Legislativní rady, tedy parlamentu donedávna autonomního města, ty poslance, kteří podle jejího mínění ohrožují národní bezpečnost, neuznávají suverenitu Číny nebo ponoukají zahraniční politiky k angažmá proti likvidaci hongkongských svobod.
Hongkongská vláda těchto nových pravomocí bleskově využila a vyloučila z rady čtyři opozičníky. Dalších patnáct zástupců opozičních prodemokratických stran následně na protest rezignovalo. „Dříve nebo později bychom byli diskvalifikováni všichni,“ prohlásil jeden z nich. „Byli jsme sem zvoleni proto, abychom bojovali za demokracii. Proto byla rezignace logická,“ dodal další. V sedmdesátičlenné Legislativní radě, do níž je svobodně volena polovina poslanců a druhou polovinu nominují profesní svazy obvykle hájící těsné vztahy s pevninskou Čínou, tak zůstali (až na dvě výjimky) pouze propekingští politici.
Ke spokojenosti šéfky hongkongské exekutivy Carrie Lam. „Chceme, aby Legislativní rada schvalovala zákony, které navrhujeme. Jsme o to více povzbuzeni, když víme, že se to bude dít efektivním způsobem,“ pochvalovala si. Zástupci Pekingu v první reakci označili rezignaci poslanců za frašku, projev…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu