Peking jako vyvrhel
Číně se během pandemie nedaří její zahraniční politika
Spojené státy nezvládají koronavirovou pandemii a mnozí experti varují, že situace využívá Čína k posílení svého vlivu ve světě. Jedná se o klasický případ, kdy americký strach začíná mít velké oči. Ve skutečnosti je naopak nepřehlédnutelným rysem současné mezinárodní scény série strategických přešlapů Číny.
Nejvýraznějším příkladem je čínský vpád do Indie v údolí Galván, o které vedou obě země dlouholetý spor. Čínské jednotky údajně a z ne zcela jasných důvodů zabraly téměř 60 čtverečních kilometrů pusté země a vyvolaly potyčky, jež po sobě zanechaly oběti na životech. To v Indii vedlo k silné reakci. Dillí se léta snaží udržovat dobré vztahy jak se Spojenými státy, tak s Čínou. Indický premiér. Naréndra Módí se osmnáctkrát setkal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem a často odmítal hovořit o spojenectví se Spojenými státy. Místo toho pěstoval zahraniční politiku popisovanou jako „multispojenectví“.
Teď už tento pojem nikdo nepoužívá. Indická média zaplavily protičínské nálady a seriózní analytici doporučují zásadní změnu indické zahraniční politiky. Nedávný indický ministr zahraničí Vidžaj Gokhale napsal komentář, v němž žádá, aby sousedé Číny přestali snášet její agresivní kroky a pochopili, že potřebují „robustní americkou vojenskou přítomnost“, která by jim „pomohla situaci zvládnout“. Prohlásil také, že „ve světě po epidemii nebude již existovat možnost mít to nejlepší z obou světů“.
Nefunkční
Můžeme se ale podívat i na vztahy Číny s jinými regiony. V…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu