Ano, jedu
Předseda Senátu definoval podobu své zatím nejdůležitější politické mise
Šéf horní komory parlamentu Miloš Vystrčil minulé úterý potvrdil, co dlouho naznačoval. Oznámil, že skutečně odjede na oficiální návštěvu dvacetimilionového ostrova v jihovýchodní Asii, který Čína považuje za svoje podřízené území, a nastalo nebývalé hemžení. Prezident republiky, premiér i ministr zahraničí se ve vzácné shodě ozvali, že cestu na Tchaj-wan nedoporučují, Vystrčilova domovská ODS se naopak za svého místopředsedu postavila, ačkoli pročínská otočka tohoto státu začala projevem bývalého premiéra za ODS Petra Nečase v roce 2012 – kritizoval v něm podporu duchovního lídra Tibetu, jejž Čína okupuje, protože ta údajně škodí byznysu. Média začala ve Vystrčilovi, který se ve veřejných funkcích pohybuje třicet let, objevovat „politika“ a ze sociálních sítí zazněl jednoznačný závěr: Je tu nový kandidát na prezidenta!
Pokud zůstaneme na zemi, je třeba poznamenat, že Miloš Vystrčil má za sebou nejturbulentnější týdny politické kariéry. A kdybychom se vrátili o necelé čtyři měsíce zpět, z výše napsaného by neplatilo téměř nic.
Jinak to nešlo
Letos 19. února byl Miloš Vystrčil zvolen novým předsedou Senátu po náhle zesnulém Jaroslavu Kuberovi. Jak známo, Kubera loni v zimě oznámil, že chce jet na oficiální návštěvu na Tchaj-wan, a čelil kvůli tomu nevybíravému nátlaku ze strany čínské ambasády v Praze a soukolí Miloše Zemana, které se ho snažilo od cesty odradit. Nejznámější je dopis z čínského velvyslanectví, který si zřejmě objednal Zemanův kancléř Vratislav…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu