Malá hra: Lidstvo se stěhuje na jinou planetu a smí si s sebou vzít jen tři své nejdůležitější vynálezy. Vy můžete rozhodnout které. Takže?
Vaše návrhy jsou rozhodně zajímavé. Elektrický proud a antibiotika se budou hodit. S tím spalovacím motorem buďme opatrní, víte, jak to dopadlo minule. A iPhone 11 s rozšířenou pamětí? Ehm… chápeme, že vám přirostl k srdci, není ovšem jisté, jaké bude v cílové destinaci připojení.
A navíc – na něco opravdu důležitého jste zapomněli. Homo sapiens si už víc než půl druhého století celkem bezmyšlenkovitě užívá výhod vynálezu, bez nějž by byl jeho život mnohem větším utrpením. Vynálezu, jenž nám umožňuje ty nejstrašnější chvilky jednoduše prospat. Ano, řeč je o anestezii, a kromě vzdání díků jejím darům bychom dnes také rádi odhalili její tajemství. Až donedávna totiž nikdo přesně nechápal, jak navození bezvědomí na operačním stole vlastně funguje. Teď to díky dvěma americkým vědcům víme a na novou planetu můžeme letět nejen beze strachu z bolesti, ale také chytřejší.
Žádný humbuk
„Pánové, toto není humbuk!“ zvolal vítězně John Collins Warren poté, co skalpelem úspěšně odřízl nádor z krku, aniž by se pacient pohnul nebo zasténal. Věhlasný chirurg tak narážel na událost z předchozího roku, kdy právě tady, v operačním amfiteátru bostonské nemocnice, publikum lékaře vypískalo poté, co údajně uspaný pacient křičel při operaci bolestí. Tentokrát to ale vyšlo. Collins Warren přizval ke spolupráci místního zubaře, který nemocného…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu