Proslulé Schody do nebe, v originále Stairway to Heaven, nejsou ukradená kopie, ale originál. Minulý týden tak rozhodl odvolací soud v Kalifornii v dlouhé při táhnoucí se od roku 2014. Předmětem sporu byla skutečnost, že úvodní akustická část písně nese velmi nápadné podobnosti s instrumentální skladbou Taurus losangeleské kapely Spirit. Ta vyšla v roce 1968 – tedy o tři roky dříve než Stairway to Heaven, a aby toho nebylo málo, Led Zeppelin se Spirit v té době společně koncertovali. Je tedy více než pravděpodobné, že mohli skladbu slyšet a něco si z ní vypůjčit.
Podle aktuálního rozhodnutí soudu však Led Zeppelin nijak neporušili autorské právo a obě skladby nenesou zásadní podobnosti. Výhradními skladateli jedné z nejslavnějších rockových písní všech dob, která podle odhadů vydělala 550 milionů dolarů, tak nadále zůstávají kytarista Jimmy Page a zpěvák Robert Plant.
Pře o Stairway to Heaven je jen jednou z mnoha, které se za posledních pár let ve světě populární hudby odehrály. Ostře sledovaný byl třeba spor o hit Blurred Lines od Robina Thickeho a Pharrella Williamse, který se velmi podobal Got to Give It Up od Marvina Gaye. V tomto případě porota opisování na rozdíl od Led Zeppelin potvrdila a Marvin Gaye musel být v roce 2015 uznán jako spoluautor.
Originalita je v populární hudbě velmi ošidný, do jisté míry klamný koncept.
Všechny nedávné tahanice v úhrnu ukazují jedno poselství. A sice že originalita je v populární hudbě…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu