Bez nás to nejde
Případ Postoloprty: státní zástupci si stěžují, že se ministryně spravedlnosti pokouší osekat jejich nezávislost
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) tuto kauzu už od nástupu do vládní funkce označovala za důkaz špatného fungování státního zastupitelství. Snahu o prosazení svého vidění světa završila letos v říjnu, když podala na dvě státní zástupkyně, které v „případu Postoloprty“ vystupovaly, kárnou žalobu. Podle vyjádření státních zástupců z minulého týdne má postup ministryně jediný cíl: vyvolat v tuzemských žalobcích strach pouštět se do (politicky) citlivých kauz.
Základní kámen
Případ začal v roce 2015 a skončil letos u soudu zproštěním viny devíti zastupitelů města Postoloprty a poslance z hnutí ANO Pavla Růžičky. Ti čelili trestnímu stíhání za to, že v minulém volebním období schválili prodej obecního domu za údajně nevýhodnou cenu. Znalecký posudek, který během vyšetřování u znalce opatřila policie, poukazoval na to, že zastupitelé prodali nemovitost pod cenou, a to o půl milionu korun. Státní zástupkyně Radka Pavlišová proto na politiky podala obžalobu. Soud dal státní zástupkyni nejprve za pravdu, poté ale obžalovaní předložili vlastní znalecký posudek, který argumenty obžaloby rozporoval. Vše vyřešil až třetí posudek, který si zadal sám soud. Podle něj zastupitelé nepochybili. Státní zástupkyně tak nakonec navrhla zproštění obžaloby, což soud následně udělal.
Na první pohled se zdá, že vše dobře dopadlo: nikdo nebyl nezákonně odsouzen, autor špatného posudku byl vyškrtnut ze seznamu znalců a státní zástupkyně ve chvíli, kdy se změnila důkazní…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu