Čechům české batohy, ponožky a bicykly
Architekt Šimon Brabec žije s partnerkou Eliškou Slámovou, rovněž architektkou, a s dětmi v holešovickém činžáku. Ráno sejdou dolů, ale místo aby vyšli ven na ulici, zamíří do dvora. Tam je totiž jejich továrna. V přízemní průmyslové hale někdy z padesátých let se i dnes skutečně vyrábí. Batohy jejich značky Braasi a teď se přidává další artikl – městská kola Braasi Bike.
![](https://i.respekt.cz/data.eu.cntmbr.com/respekt-prod/respekt-prod/4a4d220f-e9d8-4c00-871f-f605c2017a8a.jpeg?width=1920&height=600&fit=crop&gravity=0.5x0.5)
![](https://i.respekt.cz/data.eu.cntmbr.com/respekt-prod/respekt-prod/346d208b-db3f-4735-8aae-a35cff633dcb.jpeg?width=3840&height=651&fit=crop&gravity=0.5x0.5)
Tovární objekt v holešovickém dvoře od povodní v roce 2002 chátral a zarůstaly ho náletové břízky. Dva mladí architekti po škole tady ale uviděli možnosti. Stavbu vyčistili, dovnitř vložili nové místnosti, hladké a minimalistické, takže vznikl prostor plný kontrastů. V nových kvádrech jsou dnes kanceláře a dílny. V jednom z prosklených prostorů jsou vidět švadleny u šicích strojů. V další dílně se teď svařují první prototypy městského kola Braasi Bike, který firma představila letos na podzim. A nad tím visí nápis „Handmade in Prague“.
Vyrábět v Praze ovšem není zase tak snadné. Znamená to mít v předraženém velkoměstě svoje prostory, zaplatit švadlenám pražské výplaty, které jsou dvakrát vyšší než v chudších regionech. Znamená to ovšem také mít stylovou dílnu ve dvoře, přivést svoje zákazníky, být součástí výroby a hned realizovat své nápady. „Baví mě, že jsme makeři, a ne nějaký kancelářský lidi,“ říká Šimon Brabec. „Baví mě být pan továrník,“ dodává.
Lidí, kteří chtějí tenhle pocit zažít, je hodně – a ti nejodvážnější se do toho opravdu pustili.…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu