Třicátnice z Kodaně Anne Cathrine Bomann toho už stihla dost: v patnácti jí vyšla sbírka poezie, vystudovala psychologii, pracuje jako psychoterapeutka, publikuje texty o svých profesních zkušenostech. Stala se mnohonásobnou šampionkou své země ve stolním tenise, hrála i v zahraničí, mimo jiné ve francouzském Fontenay-sous-Bois. Tam bydlela na adrese, kde žije hlavní postava jejího předloňského prozaického debutu Agathe, který má postupně vyjít ve dvou desítkách zemí. Utěšenému šíření zřejmě napomáhá aktivita Danish Arts Foundation, která podpořila i český překlad.
Agathe je do miniaturních kapitol rozloženým monologem dvaasedmdesátiletého psychoterapeuta. Nedávno skončila druhá světová válka a on se těší do důchodu. Pozoruje úbytek sil, nadto mu odejde kvůli manželově nemoci dlouholetá asistentka a vypravěči se bortí zažitý řád. A nejen to: ač nové klienty nepřijímá, do terapie se k němu vnutí jistá Agathe Zimmermann, Němka, která v roce 1929 odešla z vlasti do Francie za studiem. Zprvu ho irituje, postupně však mezi nimi vzniká nesnadné pouto, kdy jeden do druhého vzácně vidí. Tohle by ještě nemělo skončit, víc cítí, než ví, terapeut. A když mu do praxe znovu vnese řád navrátivší se asistentka, nyní již vdova, nejeví se důchod tím pravým řešením. Ostatně samotářský terapeut nemá plán, co by na odpočinku dělal.
Vše je podáno střídmě, jasně, s nejednou výstižnou partií. Bomann využila odborné erudice, situace a hovory z ordinace zní věrohodně a poučeně. Text přesto…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu