Všichni lžou: Velká data, chytré algoritmy a jak nám internet může říct, kdo opravdu jsme
Seth Stephens-Davidowitz
Jak vypadá mapa amerického rasismu? Kolik lidí lituje, že mají děti? Co je spouštěčem zločinů z nenávisti? Co o lidské sexualitě vypovídá preference různých typů videí z portálu Pornhub? A nakolik rozhoduje o kariéře člověka vysoká škola, již vystuduje? Datový analytik a novinář Seth Stephens-Davidowitz tvrdí, že i na tyto netradiční otázky zná odpovědi a v knize Všichni lžou vysvětluje, jak k nim došel.
Nikoli formou dotazníků, ale studiem neskutečně olbřímího množství digitálních stop, jež po sobě zanecháváme. Jejich povaha je značně různorodá: především jde o dotazy, které zadáváme do vyhledávačů, nebo stránky, na něž nejraději klikáme. Ale formou cenných dat jsou pro autora i fotografie nákupních front, kvantita a kvalita jablek v obchodech či fotografie z vesmíru.
Jak říká: „Všechno jsou data!“ A jejich analýzou se podle něj otevírá nový přístup ke studiu lidského chování a smýšlení, ať už se týká politických nebo sexuálních preferencí. Jde hlavně o pohled nepřikrášlený, určovaný nikoli tím, co o sobě tvrdíme a jak chceme být vnímáni, ale jak skutečně jednáme a smýšlíme.
Obrátit názory
Autor například srovnává jednotlivé státy USA a ukazuje, že po zvolení Baracka Obamy hlavou státu v mnoha z nich nebylo nejvyhledávanější kombinací „první černošský prezident“, nýbrž „prezident negr“ – a že pak právě zde uspěl Donald Trump. Pozoruhodně autor sleduje i to, jak lidé reagovali na Obamovy projevy. Když prezident vyzýval k respektu vůči muslimům,…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu