Fronta v zóně smrti
Mrtví na Everestu oživili starou otázku: neměly by se zpřísnit povolenky pro výstup na nejvyšší horu světa?
Letos tu zahynulo už 11 lidí. Tohle číslo dělá z právě probíhající sezony čtvrtý nejtragičtější rok v historii výstupů na nejvyšší horu světa. Zatím poslední obětí je Američan Christopher Kulish, občanským povoláním právník, který zemřel minulé pondělí na zástavu srdce, když sestupoval z vrcholu.
Za statistikou se skrývá bizarní příčina, kvůli které se Mount Everest na konci května stal předmětem vzrušených debat. Smrt horolezců nezavinila lavina, zemětřesení ani prudké zhoršení počasí, ale banální okolnost, kterou si většina lidí s výstupem na nejvyšší himálajský vrchol asi nespojuje – fronta. K vrcholu Everestu se totiž na konci května v rozmezí pouhých pár dnů naráz vydalo několik stovek lidí, což vedlo k tomu, že se v obtížných pasážích tvořily zástupy lezců zpomalující výstup i sestup. Horolezci tak na hřebeni v extrémních podmínkách ztráceli hodiny času čekáním, až na ně přijde řada, za což několik z nich zaplatilo životem.
Atmosféru na místě před pár dny skvěle vystihla fotografie nepálského horolezce Nirmala Purdži ukazující hřbet Everestu, na němž se tlačí nekonečný zástup lidí v barevných péřových bundách. Působivý obraz osmitisícovky přeplněné lidmi na sociálních sítích sdílely miliony lidí a na titulní stránce ho otiskl i deník The New York Times. Fotografie opět rozhýbala debatu o tom, jestli nepřišel čas v zájmu bezpečnosti omezit počty lidí směřujících na nejslavnější osmitisícovku.
Stoupám, ale jindy
Kdo se chce vydat na nejvyšší horu planety…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu