V bodě obratu
Trumpův útok proti Huaweii směřuje ke vzniku bipolárního světa
Mnozí z nás čekali na nový sputnik, převratný okamžik, kdy tlak ze strany Číny vyprovokuje Ameriku znovu k akci. Je možné, že jsme právě teď svědky takové zlomové chvíle, jenže se odehrává v Pekingu. Rozhodnutí Trumpovy administrativy zařadit na černou listinu Huawei, sedmou největší technologickou firmu na světě, se snadno může stát čínským okamžikem prozření s důsledky o síle zemětřesení.
Vláda nabídla několik dočasných výjimek, přesto se zdá, že Huawei přijde o klíčový hardware (unikátní čipy ARM) i software (od Googlu), na nichž je závislý při výrobě telefonů a dalších technologií. Krok nelze interpretovat jinak než jako pokus Trumpovy administrativy zničit společnost, která je druhým největším výrobcem mobilních telefonů na světě.
V Číně budou situaci vnímat jako bod obratu. Pokud může Washington libovolně odříznout Čínu od klíčových technologií, bude si chtít Čína vybudovat vlastní kompletní technologickou infrastrukturu od A po Z. Huawei, který situaci očekával, vyvíjí vlastní operační systém, jenž se nespoléhá na americké firmy, a tvrdí o něm, že bude funkční na konci příštího roku. Při pohledu na technologické schopnosti dnešní Číny není obtížné představit si, že země situaci zvládne. (ARM představuje pro čínskou firmu mnohem větší problém, vyrobit vlastní čipy pro ni bude mimořádně těžké.)
Míříme tedy možná k bipolárnímu světu v oblasti digitálních technologií, v němž budou vedle sebe existovat dva oddělené ekosystémy, americký a čínský. Takový rozkol…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu