Krásný čínský svět
Čína napnula síly k velkému cíli: předběhnout Západ na poli umělé inteligence a stát se díky tomu nejen technologickým, ale i mocenským vůdcem planety
Když Donald Trump koncem minulého roku navštívil Čínu, tak mu jeho hostitelé na velké obrazovce promítli video Donalda Trumpa. Mluvil na něm s obvyklou dikcí, s nezaměnitelným tónem hlasu – ovšem v bezchybné a plynulé čínštině, kterou současný americký prezident samozřejmě neovládá. Zvuk, který k nerozeznání od reality doprovázel obrazový záznam Trumpovy tiskové konference, vytvořily algoritmy čínského startupu iFlytek.
Čína se chtěla americkému prezidentovi pochlubit pokroky na poli moderních technologií, v tomto případě umělé inteligence pracující s lidským hlasem. iFlytek je čínským lídrem v tomto odvětví a například prestižní výzkumný institut MIT firmu vloni zařadil mezi desítku nejpokrokovějších podniků světa. Tento úspěch je projevem mohutného trendu, který začal zhruba před pěti lety a v jehož rámci se z Číny mimo velkou pozornost evropské veřejnosti stává technologická velmoc. Komunistická říše přestává být jen montovnou, která levně sestavuje a vyrábí produkty vyvinuté západními inovátory.
Dokladů čínského vzestupu je nespočet. Mezi dvacítkou největších internetových firem světa – měřeno tržní hodnotou jejich akcií – je jedenáct amerických a devět čínských. Před pěti lety měla Čína v první dvacítce pouze dva zástupce. Mezi padesátkou startupů s nejvyšší hodnotou je pak 26 čínských a mimochodem ani jeden evropský. Tyto zprávy jsou mnohem…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu