0:00
0:00
Kontext11. 4. 20257 minut

Novinářka Nora Fridrichová zase bude moct do sněmovny. Kdo jí zakázal vstup?

Nedávné zamítnutí působí jako trest, ale není pořád jasné za co. Ani kdo si stěžoval

Novinářka Nora Fridrichová ve svém nedělním pořadu na YouTube odvysílala informaci, že jí tiskový odbor Poslanecké sněmovny v poslední březnový týden nepovolil pracovat ve sněmovní budově. Přípis, který jí poslední březnovou středu ráno dorazil do e-mailové schránky, byl odeslán z adresy tiskového odboru sněmovny a stejně tak obecně byl i podepsán – konkrétní jméno člověka odpovědného za rozhodnutí v podpisu chybělo. V e-mailu stálo, že Fridrichové byla „zamítnuta žádost o akreditaci“.

Pro novináře referující o politice je možnost mluvit s politiky a političkami ve sněmovně zásadní podmínkou práce. Noře Fridrichové dorazil zamítavý e-mail v den, kdy se chystala ve sněmovně pracovat na reportáži o bezpečnosti státu a investicích do obrany. Na mimořádně svolané schůzi poslanců a poslankyň totiž to odpoledne vystupoval ke stejnému tématu  prezident Petr Pavel. Sněmovna byla plná novinářů. Proč mezi nimi nesměla být i Nora Fridrichová, vysvětloval e-mail z tiskového střediska sdělením, že „nesplnila podmínky“.  

Tady je nutné vysvětlit, jak vlastně novináři ve sněmovně pracují. Zpravodajové přinášející podrobné zprávy o jednání poslanců jsou akreditováni „nastálo“ a mají vstup jednodušší. Ti novináři, kteří nejsou stálými parlamentními zpravodaji, ale docházejí do sněmovny vždy jen za určitými tématy (například novináři Respektu), jsou ve sněmovně zaregistrováni v systému a jejich redakce je musí vždy před každou návštěvou sněmovny jednorázově akreditovat na konkrétní den.

↓ INZERCE

V takové pozici je i novinářka Fridrichová, bývalá hlavní tvář vloni zrušeného pořadu České televize 168 hodin. Po odchodu z ČT založila na počátku března vlastní pořad zvaný NORA a vysílá ho v neděli na platformách Herohero a YouTube. Pod novou hlavičkou získala registraci v parlamentním systému pro novináře. „Pak to šlo dobře, vždy jsem v systému poslala žádost o akreditaci na dny, kdy mě jednání zajímalo a kdy jsem tam chtěla mluvit s politiky, dostala jsem ji a mohla jsem točit,“ popisuje Fridrichová. Proto byl pro ni e-mail zamítající jí vstup kvůli „neplnění podmínek“ překvapivý. 

Neměla zájem

V tu chvíli měla za sebou první tři díly svého nového pořadu a na to, že by přestala plnit podmínky pro práci novinářů – a jak se toho dopustila –, ji nikdo z tiskového odboru neupozornil. V situaci, kdy mnozí politici roky volali po zrušení jejího pořadu 168 hodin v České televizi, v němž jim vadilo i to, že je kamera konfrontuje s otázkami bez předešlé domluvy, v níž by rozhovor odsouhlasili (a nový ředitel ČT Jan Souček ho vloni v létě skutečně zrušil), a Nora Fridrichová léta figurovala hodně vysoko na pomyslném žebříčku politickou scénou neoblíbených novinářů, může náhlý zákaz vstupu do sněmovny působit jako vítězství politické vůle.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc