Ze tmy do světla
Švýcarská producentka Aïsha Devi zdůrazňuje duchovní rozměr taneční hudby
Myšlenka klubu či venkovní party jako místa, kde může návštěvník zažít spirituální zkušenost, není nijak nová. Taneční hudbu provází od počátků. V posledních dekádách se však vytrácela a začal převažovat rozměr mejdanu a nočního hýření. Tohle Aïshu Devi míjí. Ve své hudbě zúročuje zkušenost z meditací, četby starověkých indických véd a upanišad, stejně jako znalost hypermoderních technologií – a přesně si hlídá zvukové frekvence, které chce posluchači vpravit do uší.
Hi-fi šamanismus švýcarské producentky s tibetsko-nepálskými kořeny působí coby návrat k tomu rituálnímu a pospolitému. K tomu, co z taneční hudby vlivem komercionalizace vyprchalo. Koncert je v jejím podání rituál, který má publikum zavést za hranice vnímání, dopřát mu trans a vytržení z 3D reality fyzického světa.
„Rozhodně v tom ale není hippie poblouznění,“ říká Respektu Aïsha Devi a vymezuje se vůči generaci rodičů, která podle ní k východnímu myšlení utíkala s velkou naivitou. Pro Devi obrat k duchovnímu rozměru taneční hudby představuje také rozhodnutí politické: „Žijeme v hypermaterialistické společnosti, která nám dává odpovědi pouze na to, co pohání spotřebu, zvyšuje výkon a žene kapitalismus vpřed. Ovšem mezi kapitalismem a štěstím není rovnítko.“
To vše se skvěle ukazuje na aktuální desce DNA Feelings, která…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu