Moudřejší ustoupí
Zní to možná neuvěřitelně, ale Česko ministryni či ministra zahraničí potřebuje
Bývaly časy, kdy české ministerstvo zahraničí platilo za důležitý a čitelný úřad. Po revoluci navazovalo na myšlenky Charty 77, podporovalo disidenty v totalitních zemích, vývozním artiklem české diplomacie byla lidská práva a předávání zkušeností s budováním svobodné společnosti. Lety tahle politika ustoupila do pozadí, po smrti Václava Havla se k moci více dostali pragmatici a s nimi důraz na ekonomickou diplomacii. O co přesně jde české diplomacii dnes? Těžko říci. Úřad je v bezvládí a propadá se do nicoty. Klíčoví politici to jen sledují, nebo z toho dokonce těží.
Obutý-neobutý Poche
Sedmým týdnem nemá Černínský palác plnohodnotného šéfa. Na papíře je jím sice ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček, ten však na ministerstvo zahraničí nemá čas. Stíhá jednu poradu vedení týdně, kde mu podřízení hlásí v podstatě jen aktuální provozní problémy. Jako ministr se účastnil minimálního počtu akcí v zahraničí, svoji energii totiž musí rozložit ještě mezi ministerstvo vnitra a rozhádanou ČSSD.
Jak známo, problémem je neschopnost dohodnout se na osobě ministra. Hamáček trvá na kandidatuře vlivného člena pražské ČSSD Miroslava Pocheho. Ten ve straně platí za jednoho z nejbližších Hamáčkových spojenců. Znají se již od devadesátých let a byl to Poche, kdo Hamáčkovi pomohl v části ČSSD zlomit odpor k vládě s Andrejem Babišem. Prezident Zeman však Pocheho nechce.
Řešením je ministerstvo ve stylu královny Koloběžky – ustrojená-neustrojená, přijet-nepřijet, obutá…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu