Ať si tam v Bruselu jednají
Český premiér jede v osvědčeném modu: nezajímat se a poučovat
Angela Merkel již neprosazuje povinné uprchlické kvóty, počty migrantů připlouvajících do Evropy dramaticky klesají, volební kampaně jsou za námi. Ani to zjevně nestačí k tomu, aby se české politické špičky k řešení tzv. uprchlické krize konečně postavily konstruktivně.
„Není důvod jít na summit, který pravděpodobně chce přijmout závěry, se kterými my nesouhlasíme,“ vysvětlil Andrej Babiš, proč nechce s předsedy vlád Německa, Itálie, Rakouska, Řecka a několika dalších států jednat na separátní vrcholné schůzce před summitem EU o změnách v evropské migrační politice. Raději prý bude solidární se státy Visegrádské čtyřky, kteří do Bruselu také nejedou. Přičemž vládci Polska a Maďarska používají strašení migranty k posílení moci a podkopání liberálních pravidel hry a na smysluplném řešení situace jim nezáleží.
„Je potřeba pomoci těm lidem mimo Evropu a řešit to mimo Evropu,“ poradil Babiš alespoň na dálku spojencům v západní Evropě. Jako by se tyto státy, s německou vládou v čele, přesně o toto poslední roky na půdě EU, G20 i OSN nesnažily. Na rozdíl od českých politiků, kteří pořád opakují fráze o „potřebě pomáhat v místech konfliktu“ a už veřejnosti nepřiznají, že i v tomto ohledu zaostáváme. Babiš dodal ještě další radu: prý nestačí do evropské pohraniční agentury Frontex lít peníze, je třeba změnit její kompetence. Opět: jako by se její mandát v minulých letech již nezměnil a jako by třeba Angela Merkel nevolala právě po jejím přebudování ve skutečnou evropskou…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu