Donedávna patřila izraelská detektivka k okrajovým záležitostem. Akční izraelští hrdinové byli buď vojáci, nebo agenti Mosadu, a zahraniční čtenáře zajímala víc díla zachycující stav židovského státu. Na začátku této dekády však na scénu vpadl Dror Mišani, nedostudovaný literární vědec, který vyrůstal v Cholonu, telavivském předměstí obývaném nižší střední třídou. A úspěch jeho debutu Případ pohřešovaného si vynutil celou trilogii, z níž teď česky vyšel již druhý díl.
Protagonistou Mišaniho příběhů je policejní vyšetřovatel Avraham Avraham, na hony vzdálený hrdinům americké drsné školy. Už jméno jako vystřižené z Hlavy XXII ho předznamenává: je pochybovačný samotář a občas propadá depresím, protože okolní svět vnímá jako docela nejasné místo. Na rozdíl od prvotiny sice o něco profesně vyzrál (a pozná, který z podezřelých mu lže), ale ještě úplně nezapadá. Navzdory naléhání svých nadřízených nechce jen splnit úkol a „pochopit, co se stalo“ – chce taky vědět proč. A odhalit motivy, které dokážou běžné Izraelce vytrhnout z jejich obyčejných životů a zavést na scestí. Trochu připomíná komisaře Maigreta, který chce, aby spravedlnost fungovala i s odstíny, jež zákon postihnout neumí. A zároveň je pravým opakem Hercula Poirota, který potenciálně podezříval každého; Avraham by radši věřil, že lidé jsou ze své podstaty nevinní.
Vyzradit zápletku by bylo nevkusné, ale nakonec i míň důležité, protože tu nejde o rychlé ani krvavé čtení. Mišani se hlavně snaží…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu