Převléká se do mužského oblečení, v bitvách střílí z muškety a jako poddůstojník velí části vojska. Historička Vojenského historického ústavu Klára Andresová však nemá vojenství 16. a 17. století jen jako hobby, válečnou vědu té doby zkoumá i v práci.
Když střílíte z muškety, znamená to, že jste mušketýrka?
Znamená to, že jsem mušketýr. Když si hrajeme na vojáky a představujeme historické postavy ze 17. století, konkrétně období třicetileté války, tak je zobrazujeme věrně a v té době mušketýrky nebyly. Když střílím z muškety, tak v mužském oblečení.
Ženy se v té době přímých bojů neúčastnily ani jako „anomálie“?
Určitě ano, ale také pouze v mužském převlečení. Máme množství písní či pohádek o tom, jak ženy šly v převleku do války za svým milým. Jinak ale třeba během válek bránily své domovy, i se zbraní v ruce. Zprávy o tom, že se ženy převlékaly do mužských šatů a účastnily se vojenských tažení, máme i z mladších dob. Známe případ jedné, která během napoleonských válek sloužila u rakouské armády na celkem vysoké pozici. Dokonce si nechala narůst vousy, čehož dosáhla tím, že si dlouho holila obličej.
Soudě podle dobových vojenských příruček, které zkoumáte, byla manipulace s mušketou velmi složitá.
Vypadá to komplikovaně – v odborné literatuře jsou rozepsány všechny nutné kroky a někde se zmiňuje, že k obsluze muškety je třeba udělat 140 pohybů. Ale ve…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu