Meditovat jako Francouz
Světem osobního rozvoje se šíří nový trend – sofrologie
Připraveni? Výborně. Takže si stoupneme, pěkně rovně, chodidla na šíři ramen. Zhluboka se nadechneme, zvedneme ruce nad hlavu, pokrčíme je v loktech a palci si ucpeme nosní dírky. Hluboko se předkloníme, chvíli čekáme se zadrženým dechem a pak necháme ruce z nosu volně spadnout k zemi. Spolu s nimi vypustíme i všechen vzduch z plic. Zní to nějak takhle: „Fůůůůůůůů…“
Pokud tohle cvičení uděláte třikrát za sebou, všimnete si možná jisté změny. Budete klidnější, méně úzkostní, sebevědomější. Alespoň to tvrdí vyznavači cvičebního systému, který se v poslední době světem osobního rozvoje šíří jako lesní požár. Jmenuje se sofrologie, jeho historie je překvapivá a potenciál uklidňovat rozrušené příslušníky druhu homo sapiens se zdá mimořádný.
Nuda vsedě
V Česku má tahle debata zatím ještě zpoždění, západní svět ale už nějaký čas tuší, že pokud chce hektickou digitální éru přežít ve zdraví, je třeba pro to něco aktivně udělat. Tedy nejen zdravě jíst, cvičit a spát, ale také se věnovat nějaké mentální praxi, která člověka naučí zvládat stres, lépe se soustředit a relaxovat.
Dostupných technik je celá řada, zdaleka nejvíc se ale prosazuje meditace nazývaná mindfulness (česky někdy meditace všímavosti), systém, který koncem sedmdesátých let vytvořil americký lékař Jon Kabat-Zinn. Odvodil ho hlavně z buddhistické meditace a jeho duchovních významů zbavená mindfulness se coby nástroj zvládání úzkosti a zvyšování pohody postupně prosadila ve zdravotnictví, armádě, školách…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu