0:00
0:00
Civilizace14. 4. 20182 minuty

Ne-jedna realita

Astronaut

Vyhledávače se chlubí, že na naše otázky nabízejí ty nejužitečnější odpovědi. Že „pro typický dotaz jsou k dispozici tisíce, nebo dokonce miliony webových stránek s potenciálně relevantními informacemi“, ale díky jejich algoritmům vytvořeným „k posouzení užitečnosti jednotlivých stránek“ nacházejí ty nejlepší informace, „jaké jsou na internetu k dispozici“ (citace patří Googlu).

Jenže když do vyhledávacího pole Googlu zadáte frázi „přistání na Měsíci“, na první stránce najdete nejen fakta z Wikipedie nebo skvělý článek Technetu o vyvracení konspiračních teorií, ale také několik odkazů na nechvalně známé weby, kterým se nedá věřit ani nos mezi očima, natož nesmysly o tom, jak Američané nikdy na Měsíci nepřistáli. Vyhledávání Seznamu na tom není o nic lépe.

Odborníci mi vysvětlovali, že je to tak správně – vyhledávač prý jen nabízí plnou škálu informací na dané téma. A je pak na mně jako uživateli, co si z toho vyberu, od toho tu vyhledávací roboti nejsou.

↓ INZERCE

Je to další příklad, kdy se technologie tváří jako hodnotově neutrální, jako mechanické posuzování kvantitativních parametrů. Jenže výsledek tak prezentován ani vnímán není. Ani sám Google neříká nic o tom, že optimálním výsledkem jeho práce má být mix pravdy, nesmyslů a lží – čtenáři, dělej, co umíš.

Pokud vyhledávač na první stránce nabídne odkaz na dezinformaci známého konspiračního webu, pak tvrdí, že jde o relevantnější odpověď než odkazy umístěné pod ním. Řazením určuje priority a význam, v očích uživatelů…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc