Zvířata nám to spočítala
Homo sapiens není jediný, kdo ovládá matematiku
Daňové přiznání odevzdáno? Výborně. Bylo to určitě náročné, všechno to sčítání příjmů, odpočty dětí, pojištění a hypotéky, procenta základu. A možná vás u toho napadlo, že jestli něco odlišuje člověka od zbytku tvorstva, bude to právě schopnost spočítat daňové přiznání.
Může být. Vědci ovšem postupně zjišťují, že tahle matematická mezidruhová propast není tak hluboká, jak se ještě nedávno zdálo. Váš jezevčík za vás sice daně neudělá, ale napříč živočišnou říší najdeme tvory, kteří počítat dokážou a čile toho využívají v praxi.
Zklamání po Hansovi
Nutno říct, že tahle očekávání si prošla vývojem a před nějakými sto lety byly naděje vkládané do zvířat vyšší. Mohl za to německý středoškolský učitel matematiky Wilhelm von Osten a jeho kůň, jenž vešel do historie pod jménem Chytrý Hans. Von Osten tvrdil, že svého koně naučil počítat jednoduché rovnice, a s úspěchem objížděl Německo s představením, při němž zvíře skutečně poklepalo kopytem ve chvíli, kdy mu jeho pedagog nabídl správný výsledek předložené rovnice.
Vystoupení, o kterých psali až v The New York Times, vyvolávala takový úžas, že německá školní rada sestavila komisi, která měla věc posoudit. A při bližším zkoumání Hansovo nadání neobstálo. Psycholog dospěl k závěru, že kůň nepočítá, ale reaguje na drobné tělesné náznaky majitele. Tohle zklamání pak na dlouhá desetiletí otázku zvířecích matematických dovedností uložilo k ledu. Nikdo se nechtěl znovu mýlit a převažoval názor, že němé tváře počítat prostě…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu