„Hospodářskou politiku dělají všude na světě v pluralistických demokratických společnostech politici. Reálně ji povětšinou nedělají aktivisté, novináři a hloučkaři na náměstích,“ reagoval minulý týden děkan pražské Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické Miroslav Ševčík na celkem nevinnou věc – pokus studentů vyjádřit se k náplni svého učiva. Ševčíka rozladila petice formulovaná jako nesouhlas s plány fakulty zavést volitelný kurz zvaný Hospodářská politika očima jejích tvůrců, který by měli v příštím semestru vést premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš a jeho ministři.
Nikdo včetně studentů nepopírá, že je v pravomoci děkana rozhodovat o tom, kdo se na vzdělávací půdě objeví a o čem bude přednášet. Problém ovšem nastává v momentě, kdy své postavení využívá k potlačení legitimní diskuse. V tomto případě diskuse o tom, zda mají na veřejné vysoké škole, ze zákona apolitické instituci, pravidelně přednášet aktivní politici, notabene nositelé stejného politického názoru, kteří budou mít přirozeně zájem především obhajovat své vlastní kroky.
Studenti se místo diskuse dočkali jen série osobních útoků a urážlivých invektiv, kdy děkan Ševčík přirovnal petici ke „spiskům kádrováka z dob Vasila Biľaka“. Tohle nařčení vyznívá navíc absurdně. Většina signatářů se narodila až po sametové revoluci, s hlavním ideologem KSČ Biľakem nemají nic společného, a jak trefně podotkl i mluvčí fakulty, pravděpodobně ani nevědí, kdo Vasil Biľak byl. Zato děkan Ševčík svým členstvím v KSČ…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu