Syrská světová válka
Návod na orientaci ve stále nepřehlednějším konfliktu
Těžko se věří, že je to ještě možné, ale válka v Sýrii je zase o něco horší. Po sedmi letech bojů, půl milionu mrtvých a 12 milionech vyhnaných z domovů konflikt od počátku letošního roku opět eskaluje. Další tisíce civilistů umírají, desítky tisíc jsou na útěku. Závažné zprávy přicházejí hned z několika front.
Turecko a jím řízené milice syrských Arabů provedly invazi do Afrínu, jedné z enkláv Kurdů na severu Sýrie – humanitární organizace hlásí 289 mrtvých civilistů, 1500 zabitých kurdských bojovníků a 100–200 tisíc běženců. Rusko a Bašár Asad zase pomocí masivního leteckého bombardování dobývají poslední vzpurnou oblast na dohled od Damašku – zemřelo 1400 civilistů a 50 tisíc lidí podle OSN prchlo. Izrael v únoru zničil velkou část syrské protiletecké obrany – židovský stát chce za každou cenu zabránit posílení proíránských milicí nedaleko svých hranic. Došlo též k nejkrvavějšímu střetu mezi USA a Ruskem od studené války, když americké bomby zabily několik desítek ruských žoldáků.
Přitom loni na podzim leckdo mohl propadnout naději, že nejhorší je za námi. Samozvaný Islámský stát byl přece poražen. Taková iluze vyvěrala z toho, že se Evropané a Američané při pohledu do Sýrie příliš soustředili na IS a jeho zvěrstva – a málo na původní kořeny války, z nichž džihádisté teprve vyrostli.
„S Islámským státem zmizel společný nepřítel, proti němuž ostatní mocnosti v posledních…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu