0:00
0:00
Od věci24. 3. 20184 minuty

Pole není držák na rostliny

Takže tady nasadíme
ekologickou sekačku. (Vojtěch Koštíř – zleva –
v sadu v Polabí)

Vlastníte pozemek, ale nezvládáte se o něj postarat? Jste ekozemědělec, který by rád hospodařil, ale nemá kde? „Pokud vám navíc není lhostejný osud zdejší krajiny, propojíme vás,“ říká Vojtěch Koštíř (19), student Přírodovědecké fakulty UK a zakladatel webu Prázdné pozemky.cz.

Vaše iniciativa funguje teprve krátce, od listopadu loňského roku. Kde se myšlenka propojování vlastníků nevyužívaných pozemků s těmi, kdo by na nich rádi hospodařili, vzala?

↓ INZERCE

Nápad uzrál díky debatám s kolegy z České společnosti ornitologické – přemýšleli jsme, kde sehnat finance a lidi na pomoc české krajině. Ornitologové totiž skupují pozemky pro rozlehlý ptačí park na Josefovských loukách u Jaroměře, jež jsou domovem pro mokřadní ptáky a další živočichy – žáby, hmyz, ryby a plazy a taky divoké koně. Překvapil nás zájem, jaký lidé o osud krajiny projevili, a to nejen v oblasti Josefovských luk. To byl popud pro vznik iniciativy Prázdné pozemky.cz, která má být pojítkem mezi zemědělci, ochranáři a vlastníky půdy. Plánujeme pustit se také do tvorby aplikace, která toto propojení usnadní.

Jak to celé funguje?

Zjednodušeně tak, že vlastník nám nabídne půdu, my přijdeme s návrhy, jak a na co ji nejlépe využít, a majitel se sám rozhodne, které činnosti chce, aby se na jeho pozemcích děly. My následně nabídneme pozemek zájemcům o hospodaření.

Co když si pozemek pronajme někdo, kdo se pak o…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc