Materiálem pro druhý komiks oceňovaného prozaika Marka Šindelky se stala zamotaná kuřimská kauza. Případ týrání dětí, v němž postupně selhali snad úplně všichni – skauti, policie, ombudsmanka i novináři, přetvořil spisovatel spolu se zkušeným Vojtou Maškem a talentovaným kreslířem Markem Pokorným v grafický román Svatá Barbora vyprávějící především o síle manipulace. A podařila se jim výjimečná kniha – nejen scénářem, ale především výtvarným zpracováním. Čtenář se propadá do jakési komiksové severské krimi s její temnotou a paranoií. V prokomponovaném vyprávění nejde jen o mysterium spletitého příběhu, ale také o posedlost a fascinaci těch, kdo jsou jeho aktéry, těch, kteří ho odkrývají – a nakonec i těch, kteří počínání všech pouze sledují na stránkách.
Tentokrát to není chyba
Před deseti lety v Kuřimi instaloval starostlivý otec do pokoje prvorozeného dítěte hlídací kameru. Zařízení zachytilo signál z kamery ve vedlejším domě a zobrazilo zbitého, nahého a pohublého chlapce, jehož záběry obletěly republiku. Hoch, jeho bratr a (domnělá) sestra putovali do péče organizace pro ohrožené děti Klokánek, jejich matka se svou sestrou do vazby. Dívka však brzy zmizela, aby nemusela čelit odhalení falešné identity.
Nebyla to totiž třináctiletá Anna, ale třicetiletá Barbora. Následně byla zadržena v Norsku, kde se vydávala za nezletilého Adama. Soud nakonec rozdal šesti lidem za delikty spojené s týráním svěřené osoby tresty od pěti do deseti let. Přesto se…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu