Kdo koho bude kontrolovat
O co všechno se hraje v aktuálním souboji o posty v bezpečnostních orgánech sněmovny
Volby někdy dokážou divy. Zřejmě poprvé v historii České republiky kvůli rozložení sil hrozí, že se Poslanecká sněmovna stane bezzubou institucí, která nebude mít sílu naplnit, co jí ukládá ústava. Tedy aspoň v ohledu účinné kontroly exekutivních institucí. Největší nebezpečí selhání hrozí v oblasti bezpečnosti. Výbory a komise, které by měly kontrolovat policii, armádu, tajné služby a další bezpečnostní instituce, se ocitnou v lepším případě v rukou nezkušených nováčků, v horším případě je ovládnou poslanci, kteří naplňují definici BIS pro rizikové osoby. „Tohle nebezpečí je jedním z hlavních důvodů, proč jsme vytvořili Demokratický blok a proč si nárokujeme posty především v bezpečnostních orgánech sněmovny,“ říká poslanec Marek Benda (ODS), v jehož hlavě vznikl nápad na zrod uskupení čtyřiceti osmi poslanců tradičních stran, které by mělo v nastávajícím týdnu zabojovat o větší vliv na budoucnost země.
Dominuje ruská politická rozvědka
„Zcela jistě je hlavním bezpečnostním zájmem České republiky být platným členem NATO, účastnit se aliančních misí a spolupracovat na bezpečnosti Evropské unie,“ vysvětluje expert na obranu a bezpečnost a bývalý poslanec Ivan Gabal. „Při pohledu na současnou sněmovnu je nutné říct, že tyto zájmy mohou být hodně pošramoceny,“ dodává.
Proč? Připomeňme si varování z nedávno publikované zprávy BIS. Na poli sběru zpravodajských informací pro Rusko v tuzemsku dominuje ruská politická rozvědka. „Ruské zpravodajské služby disponují v ČR…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu