Saúdský princ se draka nebojí
Ropná mocnost má všemocného vladaře, který na cestě k reformám balancuje na hraně konfliktu
Ambiciózní politické mládí se dere k moci. Kanadský fešák Justin Trudeau a zvláště Emmanuel Macron ve Francii a Sebastian Kurz v Rakousku se pustili do přestavby svých zkostnatělých států. Avšak nejzásadnější dopad na svou zemi, okolní region a možná i celý svět bude mít jeden mladý muž v zemi, která je proslulá vládou královských kmetů. Dvaatřicetiletý Mohamed bin Salmán se letos stal korunním princem Saúdské Arábie. Pustil se do zcela nevídané proměny nejmocnější arabské země, která je největším exportérem ropy i správcem nejsvětějších míst islámu.
Jeho odhodlání se ukázalo předminulý víkend, kdy bylo v protikorupčním zátahu zatčeno jedenáct princů a desítky bývalých ministrů. Byl zmrazen jejich majetek v hodnotě stovek miliard dolarů a jsou drženi v opulentním hotelu Ritz-Carlton v Rijádu. Mezi nimi je jeden z nejbohatších mužů světa, finanční investor a bývalý významný akcionář Applu či Twitteru Valíd bin Talál a princ Mutab bin Abdalláh, oblíbený syn bývalého krále a doposud šéf Národní gardy.
Princ Mohamed bin Salmán po tomto otřesu drží v rukou veškerou moc. Před dvěma lety převzal rezort obrany, řídí ekonomickou politiku, letos v létě ovládl vnitro a nyní i nově zřízený protikorupční úřad a Národní gardu. Může tedy bez odporu a obav z palácového převratu řídit reformu ropné monarchie. Rozhodl se jít do plného rizika a sázky jsou vysoké. Buď se zde rodí jeden z nejvýznamnějších muslimských vladařů novodobé historie, anebo vše skončí kolapsem, v nejhorším případě…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu