Máslo i v dávné historii bývalo vzácnou komoditou. To lze doložit nálezem dva tisíce let staré hroudy másla v bažině poblíž irského města Galway. „Máslo sloužilo hlavně jako oběť bohům a ochrana před démony, a jako takové se vhazovalo do bažin,“ říká Savina Donohoe, kurátorka Cavan County Museum, kde je hrouda másla uložena.
Jak se vůbec podařilo najít tohle staré máslo?
Náhodou. Místní farmář Jack Conway loni v létě vyřezával rašelinu v bažině Emlagh. No a jak se ji snažil vysekat, zůstala mu na motyce mazlavá hmota, která tam neměla co dělat. Ze země pak vyprostil obří kompaktní hroudu, a protože tušil, že se jedná o něco neobvyklého, zavolal k nám do muzea a archeologové si hroudu odvezli k prozkoumání.
Co jste zjistili?
Kromě toho, že váží kolem deseti kilogramů a je nejméně dva tisíce let stará, že se jedná o máslo.
Jak jste přišli na jeho stáří?
Testovali jsme půdu z okolí, kde byla hrouda nalezena, hustotu másla, jeho kyselost a zeminu, která na něm zůstala. Testy ukázaly na toto stáří.
Dalo by se ještě konzumovat?
To bych nedoporučovala, přece jen má dlouho po době trvanlivosti a je zažluklé. Ve své době se samozřejmě jíst dalo, ale nebylo to příliš obvyklé: tehdy se máslo používalo k léčení, třeba kožních problémů, a také jako oběť bohům.
Proč?
Máslo bylo něco extra, neměl jej každý, jen ti…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu