Vyhrožování po česku
Nejvyšší státní zástupce zasáhl do sporu o hranice svobody slova
My samozřejmě do žádné války pod vlajkou NATO nepůjdeme. Jsme připraveni se vůči státu a takovýmto opatřením aktivně bránit. Politikům vzkazuju, ať si uvědomí, že pokud nás do tohoto zavedou, bude se střílet nejdřív ve Strakově akademii a pak i v parlamentu.“ Tyto dramatické věty pronesl v říjnu 2015 v pořadu Reportéři ČT řidič autobusu a ve volném čase člen paramilitární organizace Českoslovenští vojáci v záloze Martin Holkup.
Jeho slova nezůstala bez odezvy a právě teď jsou opět na scéně. Advokát Jiří Kučera na Holkupa po jeho vystoupení podal trestní oznámení kvůli vyhrožování, které začaly řešit soudy. Místopředseda Senátu Jiří Švestka a senátor Zdeněk Papoušek se přihlásili do trestního řízení jako poškození. Soudy se ale dodnes nemohou shodnout, zda šlo o nebezpečný útok na demokratický systém, nebo o neškodnou taškařici. Případ se nyní kvůli zásahu nejvyššího státního zástupce znovu vrací do hry.
Ať to tak vnímají
Holkup svá slova vyslovil v reportáži, která mapovala aktivity zmíněné polovojenské skupiny. Bývalý voják a veterán z mise v Bosně a Hercegovině je jedním z jejích velitelů. Televize ukázala, že členové skupiny se zbraní v ruce nacvičovali tvrdé zadržení uprchlíků při přechodu hranice, stříleli ostrými náboji, a rozkryla ideové zázemí vojáků. Vymezují se vůči Severoatlantické alianci. Podle Československých vojáků v záloze diktuje NATO českým politikům válečnické a agresivní jednání, mluví o ní jako o „zločinecké“ organizaci. Holkup v…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu