Stačí kvalitní minuta
Česká filmová režisérka Marie Dvořáková svým krátkým snímkem o plísních okouzlila Hollywood
Marii Dvořákové se podařilo něco, o čem sní drtivá většina zdejších filmařů. Režisérka usazená v New Yorku se svojí tvorbou prorazila za Atlantikem. Minimálně v jistých důležitých kruzích: za patnáctiminutový snímek Kdo je kdo v mykologii získala takzvaného studentského Oscara, což je ocenění pro začínající tvůrce udělované každoročně Americkou filmovou akademií. Z českých režisérů prestižní cenu naposledy dostal v roce 1989 Jan Svěrák za krátký film Ropáci a mezi filmaři se její vlastnictví bere jako velmi slibný start kariéry.
Dvořáková americké akademiky okouzlila trikovým filmem, ve kterém se jistý mladý muž ocitne v zavřeném pokoji plném divoce bující plísně. „Plíseň je vizuálně krásná. V dětství jsem milovala staré československé komedie, které byly plné triků a animace, a asi to ve mně zůstalo. V dnešní době jsou si všechny filmy i seriály strašně podobné. Možná proto tady lidé ocení, když někdo dělá klasické trikové řemeslo,“ popisuje Dvořáková svůj zdroj inspirace. Oceněná režisérka je vzhledem ke kolegům relativně zralá žena: chybí jí pouhý rok do dovršení čtyřicítky. Její příběh je tedy především autentickým svědectvím o tom, jak dlouhá a spletitá může být cesta k současnému americkému snu.
Znát svou cestu
Rodačka z Jablonce nad Nisou po střední škole nastoupila na pražskou žurnalistiku, při studiích ale trávila většinu času v temné komoře zvětšováním černobílých fotografií. Brzy si uvědomila, že mnohem víc než psaní ji přitahuje…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu