0:00
0:00
Agenda2. 9. 20174 minuty

Němci za branami

Radimu Jančurovi a jeho RegioJetu přibyla nová a tvrdá konkurence

Astronaut

Když majitel firmy RegioJet Radim Jančura v uplynulém týdnu veřejnosti líčil, jak kvůli většímu místu pro nohy cestujících vyhazuje čtyři sedačky ze svých proslulých žlutých autobusů, protože čelí nástupu smrtelně nebezpečné konkurence ze strany autobusů zelených, firmy FlixBus, otočilo se kolo dějin. Jančura je zdatný obchodník a tvrdý soupeř, což v průběhu posledních třinácti let pocítili snad všichni jeho rivalové v autobusové branži. Zároveň z gruntu změnil kulturu zdejšího cestování a ostatní dopravci se vyšším nárokům museli chtě nechtě aspoň trochu přizpůsobit. Takže v případě Jančury platilo (a platí), že na konkurenci firem zákazník jenom vydělává.

Teď ovšem jeho RegioJet narazil na někoho stejně dravého a stejně tvrdého. Německá firma FlixBus, která v polovině srpna rozjela v Česku vnitrostátní dopravu, si dala vcelku nepokrytě za cíl přetáhnout podstatnou část Jančurových pasažérů k sobě. Jančura slibuje, že se nedá. Soupeření v autobusovém světě  se tedy opět zostřilo, mají se cestující radovat ještě víc než dřív?

↓ INZERCE

Někdo sem jede

Jančurův RegioJet je největším tuzemským autobusovým dopravcem na linkách mezi krajskými městy, ovšem do monopolu má daleko. Majitelova varovná slova o tom, že „pokud s FlixBusem prohrajeme, pak teprve čeští zákazníci uvidí, jak vypadá skutečný monopol“, je možné brát jako součást konkurenčního boje. Podobné obavy ale zaznívají i z Německa. To souvisí s tím, jak dopravní obr FlixBus vznikl.

Firma začala fungovat v roce…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc