Francouzský prezident Emmanuel Macron hostil nedaleko Paříže dva libyjské hosty: premiéra země (podporovaného OSN) Fajíze al-Sarraje a Chalífu Haftara, vůdce milicí, které ovládají východ země. Na schůzce se shodli, že uzavřou příměří a uspořádají volby na počátku příštího roku. To by byl pro zemi, zmítanou násilím po svržení Muammara Kaddáfího, zlomový moment. V minulosti podobné dohody nebyly dodržovány a termín budoucích voleb je jen přibližný. Mír v Libyi je důležitý pro Evropskou unii i proto, že přes severoafrickou zemi v současnosti připlouvají k italským břehům desítky tisíc migrantů z Afriky.
„Jde o úpravu, kterou je třeba jako naléhavou společenskou potřebu respektovat, a podle našeho názoru je povinen podrobit se jí i jednotlivec v zájmu zdravého životního prostředí a především ochrany zdraví jiných.“
Ústavní soudce Ludvík David potvrdil, že tuzemští úředníci mají právo – poté, co domnělého hříšníka a zamořitele několikrát upozorní – fyzicky zkontrolovat, čím se topí v domácích kotlích. Kdo je k sobě domů nepustí, může dostat pokutu až 50 000 korun.
Lídr německých salafistů za mřížemi
Soud v Düsseldorfu poslal na pět a půl roku do vězení jednoho z nejznámějších německých salafistů Svena Laua. Trest dostal za podporu syrské džihádistické organizace JAMWA, v níž působilo mnoho německých bojovníků a vedl ji Konrad Schmitz, dlouholetý kamarád Svena Laua. V posledních letech se stala součástí Islámského…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu